Projektový tým FSV UK
Lidé

doc. PhDr. Mgr. Jaroslava Hasmanová Marhánková, Ph.D.
jaroslava.marhankova@fsv.cuni.cz
Jaroslava Hasmanová Marhánková je hlavní řešitelkou projektu. Působí jako socioložka na Institutu sociologických studií FSV UK. Ve své práci se zaměřuje na sociální aspekty zdraví, stárnutí a péče, přičemž využívá především kvalitativní metody výzkumu. Dlouhodobě se věnuje sociologii medicíny a otázkám, jak kulturní normy a organizační struktury ovlivňují zdravotní péči a přístup lidí ke zdraví. Její výzkum často propojuje různé disciplíny a klade důraz na mezioborovou spolupráci. V minulosti vedla či byla součástí několika vědeckých projektů, například projektu VAX-TRUST zaměřeného na studium váhavých postojů k očkování. Působí rovněž v Národním institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI.

doc. PhDr. Dino Numerato, Ph.D.
Dino Numerato je členem výzkumného týmu. Působí jako sociolog na Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a je spoluřešitelem Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), kde vede výzkumnou skupinu Komunikace, riziko a nejistota. Ve svém výzkumu se soustředí zejména na profesní identitu a autonomii zdravotníků, na váhavost vůči očkování, na zapojení pacientů a veřejnosti do rozhodování a na komunikační procesy spjaté se zdravím a medicínou. Jeho práce byly publikovány v řadě mezinárodních časopisů, například Social Science & Medicine, Sociology of Health & Illness, Qualitative Health Research, Health Sociology Review, Human Vaccines & Immunotherapeutics nebo Health Policy. Od roku 2024 je koordinátorem výzkumné sítě Evropské sociologické asociace RN 16 Sociologie zdraví a medicíny. V letech 2021–2024 byl jako národní koordinátor zapojen do mezinárodního projektu VAX-TRUST, zaměřeného na studium váhavých postojů k očkování.

Ing. Zuzana Kotherová, Ph.D.
Zuzana Kotherová v projektu koordinuje pracovní balíček WP4 „Preskripce v primární péči“, zaměřený na kvalitativní hloubkové rozhovory s praktickými lékaři. Působí jako odborná asistentka na FSV UK a 1. LF UK. Doktorské studium absolvovala na MUNI v oboru veřejná ekonomie. Ve svém výzkumu se zaměřuje především na problematiku primární péče, komparativní zdravotní politiku a analýzu zdravotních systémů, zejména z pohledu role a zájmů zdravotně-politických aktérů. Pracuje v mezioborovém prostředí a pravidelně spolupracuje s odborníky z oblasti medicíny, sociologie, politologie i ekonomie, a to jak z ČR, tak ze zahraničí; v rámci této spolupráce přednášela například v Miláně, Ženevě, Lille a Rennes. Mezi příklady projektů, kde působila, patří VAX-TRUST (Horizon 2020), zaměřený na váhavost vůči očkování. V současnosti je členkou Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI).

Mgr. et Mgr. Martin Zielina, Ph.D.
martin.zielina@lfmotol.cuni.cz
Martin Zielina – bioetik, psycholog a sociolog, v současnosti působí jako přednosta Ústavu lékařské etiky a humanitních základů medicíny na 2. LF UK. Zabývá se sběrem a analýzou eticky sporných kazuistik z českého medicínského prostředí, což považuje za slibný přístup, jak ve zdravotnictví představovat užitečnost sociálněvědního přístupu k prevenci a řešení nejen mezilidských problémů, např. prostřednictvím vzdělávacího webu etikamedika. Mezi jeho další významné téma patří využití virtuální reality v medicíně přispívající k interdisciplinární spolupráci mezi zdravotníky, sociálními vědci a informatiky, jako na příkladu tvorby VR aplikace Cold River.

PhDr. Ing. Petr Soukup, Ph.D.
Petr Soukup je v projektu zodpovědný za analýzu kvantitativních dat (z dotazníků a oficiálních statistik). Působí jako ředitel Institutu sociologických studií FSV UK. Ve své práci se zaměřuje zejména na pokročilé techniky kvantitativní analýzy dat. Věcně se zaměřuje zejména na sociologii vzdělání a dlouhodobě též spolupracuje s lékaři a psychology (společné publikace v oblastech zubní lékařství, kloubní náhrady a školní psychologie). V minulosti se účastnil více než desítky projektů (GA ČR, TA ČR, Horizon). Působí rovněž v Národním institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI.

Mgr. Barbora Linhartová Jiřičková
Barbora Linhartová Jiřičková působí jako doktorandka na Katedře sociologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Zabývá se sociologií medicíny, zejména ve vztahu k reprodukčnímu zdraví žen. Ve své disertaci se zaměřuje na konstrukci kategorií zdraví a nemoci v rámci diagnózy (neobjasněné) neplodnosti a na vyjednávání léčebných strategií pacientek. V projektu se věnuje zejména mediální analýze antibiotické rezistence.
Poradní tým

MUDr. Milan Trojánek, Ph.D.
Milan Trojánek je přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Během své kariéry získal specializaci v oboru infekčních nemocí a absolvoval řadu zahraničních stáží a kurzů zaměřených na tropickou medicínu a cestovní lékařství, včetně studijních pobytů na King’s College London. Kromě klinické praxe se aktivně podílí na vědeckém výzkumu, především v oblasti předepisování antibiotik a cestovní medicíny. Za svůj přínos k celoživotnímu vzdělávání lékařů obdržel prestižní Cenu prezidenta České lékařské komory.

MUDr. Ludmila Bezdíčková
Ludmila Bezdíčková působí jako vedoucí Katedry všeobecného praktického lékařství na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ), kde se aktivně věnuje celoživotnímu vzdělávání praktických lékařů. Její odborné znalosti a schopnost srozumitelně komunikovat složitá zdravotní témata ji činí významnou osobností v oblasti zdravotnické osvěty. Pravidelně publikuje v lékařských časopisech se zaměřením na všeobecné lékařství. Kromě své klinické a akademické činnosti se věnuje osvětě v oblasti prevence. Je také školitelkou na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

MUDr. Marek Štefan, MBA
Marek Štefan je český infektolog a odborník na antibiotickou terapii. Vystudoval všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2022 působí na Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol, kde zastává pozici hlavního konziliárního lékaře. V roce 2023 byl jmenován vedoucím Katedry infekčního lékařství na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Je autorem monografie „Antibiotika v klinické praxi“, která se zaměřuje na efektivní a bezpečné používání antibiotik. Tato publikace významně přispěla k porozumění a praxi antibiotické terapie v České republice. Jeho odborné znalosti a zkušenosti ho řadí mezi přední autority v oblasti infekčních nemocí a antibiotické terapie v České republice.