Projektový tým FSV UK
Lidé

doc. PhDr. Mgr. Jaroslava Hasmanová Marhánková, Ph.D.
jaroslava.marhankova@fsv.cuni.cz
Jaroslava Hasmanová Marhánková je hlavní řešitelkou projektu. Působí jako socioložka na Institutu sociologických studií FSV UK. Ve své práci se zaměřuje na sociální aspekty zdraví, stárnutí a péče, přičemž využívá především kvalitativní metody výzkumu. Dlouhodobě se věnuje sociologii medicíny a otázkám, jak kulturní normy a organizační struktury ovlivňují zdravotní péči a přístup lidí ke zdraví. Její výzkum často propojuje různé disciplíny a klade důraz na mezioborovou spolupráci. V minulosti vedla či byla součástí několika vědeckých projektů, například projektu VAX-TRUST zaměřeného na studium váhavých postojů k očkování. Působí rovněž v Národním institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI.

doc. PhDr. Dino Numerato, Ph.D.
Dino Numerato je členem výzkumného týmu. Působí jako sociolog na Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a je spoluřešitelem Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), kde vede výzkumnou skupinu Komunikace, riziko a nejistota. Ve svém výzkumu se soustředí zejména na profesní identitu a autonomii zdravotníků, na váhavost vůči očkování, na zapojení pacientů a veřejnosti do rozhodování a na komunikační procesy spjaté se zdravím a medicínou. Jeho práce byly publikovány v řadě mezinárodních časopisů, například Social Science & Medicine, Sociology of Health & Illness, Qualitative Health Research, Health Sociology Review, Human Vaccines & Immunotherapeutics nebo Health Policy. Od roku 2024 je koordinátorem výzkumné sítě Evropské sociologické asociace RN 16 Sociologie zdraví a medicíny. V letech 2021–2024 byl jako národní koordinátor zapojen do mezinárodního projektu VAX-TRUST, zaměřeného na studium váhavých postojů k očkování.

Ing. Zuzana Kotherová, Ph.D.
Zuzana Kotherová v projektu koordinuje pracovní balíček WP4 „Preskripce v primární péči“, zaměřený na kvalitativní hloubkové rozhovory s praktickými lékaři. Působí jako odborná asistentka na FSV UK a 1. LF UK. Doktorské studium absolvovala na MUNI v oboru veřejná ekonomie. Ve svém výzkumu se zaměřuje především na problematiku primární péče, komparativní zdravotní politiku a analýzu zdravotních systémů, zejména z pohledu role a zájmů zdravotně-politických aktérů. Pracuje v mezioborovém prostředí a pravidelně spolupracuje s odborníky z oblasti medicíny, sociologie, politologie i ekonomie, a to jak z ČR, tak ze zahraničí; v rámci této spolupráce přednášela například v Miláně, Ženevě, Lille a Rennes. Mezi příklady projektů, kde působila, patří VAX-TRUST (Horizon 2020), zaměřený na váhavost vůči očkování. V současnosti je členkou Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI).

Mgr. et Mgr. Martin Zielina, Ph.D.
martin.zielina@lfmotol.cuni.cz
Martin Zielina – bioetik, psycholog a sociolog, v současnosti působí jako přednosta Ústavu lékařské etiky a humanitních základů medicíny na 2. LF UK. Zabývá se sběrem a analýzou eticky sporných kazuistik z českého medicínského prostředí, což považuje za slibný přístup, jak ve zdravotnictví představovat užitečnost sociálněvědního přístupu k prevenci a řešení nejen mezilidských problémů, např. prostřednictvím vzdělávacího webu etikamedika. Mezi jeho další významné téma patří využití virtuální reality v medicíně přispívající k interdisciplinární spolupráci mezi zdravotníky, sociálními vědci a informatiky, jako na příkladu tvorby VR aplikace Cold River.

PhDr. Ing. Petr Soukup, Ph.D.
Petr Soukup je v projektu zodpovědný za analýzu kvantitativních dat (z dotazníků a oficiálních statistik). Působí jako ředitel Institutu sociologických studií FSV UK. Ve své práci se zaměřuje zejména na pokročilé techniky kvantitativní analýzy dat. Věcně se zaměřuje zejména na sociologii vzdělání a dlouhodobě též spolupracuje s lékaři a psychology (společné publikace v oblastech zubní lékařství, kloubní náhrady a školní psychologie). V minulosti se účastnil více než desítky projektů (GA ČR, TA ČR, Horizon). Působí rovněž v Národním institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI.

Mgr. Barbora Linhartová Jiřičková
Barbora Linhartová Jiřičková působí jako doktorandka na Katedře sociologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Zabývá se sociologií medicíny, zejména ve vztahu k reprodukčnímu zdraví žen. Ve své disertaci se zaměřuje na konstrukci kategorií zdraví a nemoci v rámci diagnózy (neobjasněné) neplodnosti a na vyjednávání léčebných strategií pacientek. V projektu se věnuje zejména mediální analýze antibiotické rezistence.